Práce na soustruhu

Obrábění

Abychom vyrobili potřebnou součástku, tak můžeme využít různých metod, přičemž my se dnes budeme bavit o soustružení. Při něm máme nějaký polotovar, který postupně opracováváme, a proto nám materiálu postupně ubývá. Rozhodně materiálem nemusí být jenom kov, protože obrábět se dá také plast. Pochopitelně vždy musíme přizpůsobit materiálu a nástroji hodnoty jako je rychlost posuvu, počet otáček a tak dále, protože takový plast snese oproti kovu nižší teplotu.

průmyslový soustruh

Při obrábění je odebírána určitá tříska, přičemž zde je zase potřeba zvolit její vhodnou tloušťku. Při práci u tohoto stroje je zapotřebí mít vhodný oděv a ochranné pomůcky, protože je tu riziko například namotání. Samozřejmě dnešní CNC stroje jsou efektivnější a zároveň bezpečnější, protože vše se odehrává v uzavřené kabině, takže na nás neprskají žádné třísky. Výrobci dávají do těchto strojů pojistku, které zastaví stroj při otevření dveří kabiny.

Nástroj

V první řadě je potřeba mít vhodný stroj, protože každý má jistou přesnost, maximální otáčky, maximální možné rozměry tak dále. Jakmile vybere technolog vhodný stroj, tak je zapotřebí dále zvolit vhodné nástroje, přičemž zde se nejčastěji bavíme o soustružnických nožích. Ty tvrdší můžou být dražší, ale na druhou stranu zvládají třeba vyrábět rychleji a mají delší trvanlivost. Jestliže má vyměnitelné destičky, tak při opotřebení se vymění destička a jede se dal.

obrábění na soustruhu

Ať už potřebujete jakýkoliv soustružnický nůž, tak vzhledem k rozsáhlá nabídce si jistě vyberete a budete moci vyrábět Vaše výrobky bez potíží s nástroji a v dobré kvalitě. Samozřejmě kromě těch běžný se dále hodí upichovací, vnitřní, rádiusový a další typy, což už si nakoupíte dle možností. U CNC strojů si je klasicky seřídíme, nastavíme vše potřebné a můžeme spustit program. Jestliže je vše správně naprogramováno a seřízeno, tak výsledkem je přesný požadovaný výrobek.

Doporučené články