Každá formální večeře, ale i slavnostní rodinný oběd, by se měl řídit určitými pravidly. Etiketa nám říká, jaké nápoje a v jakou dobu by se měli podávat, dokonce, v jakých sklenicích by se měli tyto nápoje servírovat.Nejprve se začíná aperitivem. Aperitivy mají obvykle menší procento alkoholu než digestiv. Rozhodně nechcete, aby se vám vaši hosté opili ještě předtím, než večeře začne. Někdy můžete k aperitivu podávat i drobné občerstvení, třeba různé druhy oříšků. Aperitivy se podávají dvacet až třicet minut před podáváním prvního chodu.
A co teda podávat, jako aperitiv? Pro začátek se výborně hodí červené víno, bílé víno, sekt nebo třeba šampaňské. Tyto nápoje podávejte ve vysokých sklenicích určené pro bublinkové nápoje. Vína zase v příslušných sklenicích pro jednotlivé druhy. Nabídnout hostům můžete také likéry, které mají nahořklou příchuť, aby povzbudili chuť k jídlu. Skvěle se pro tuto příležitost hodí třeba Aperol, který je v posledních letech velmi populární. Nezapomeňte však ani na abstinenty nebo na ty, kteří budou muset po večeři řídit. Těm nabídněte vodu, džus či limonádu.
A co podávat jako digestiv? Digestiv se podává narozdíl od aperitivu na úplný závěr večeře, tedy po jídle. Má za úkol zklidnit žaludek po náloži dobrého jídla a u konzumentů povzbudit trávení. Nabídnout svým hostům můžete brandy nebo dobrý koňak. Nezapomeňte, že koňak by se měl podávat v lehce zahřáté skleničce, aby se uvolnili veškerá aromata obsažené v nápoji. Chybu neuděláte ani hořkými likéry. Tradičním českým nápojem je třeba Becherovka. Výborné jsou i různé ovocné pálenky. Pokud chcete své hosty uctít něčím výjimečným, nabídněte jim malinovici. Získat pálenku z malin je nesmírně těžké, a během jednoho pálení nezíská dotyčný více než pár lahví. Proto je poměrně drahá, ale za to nabídne nezapomenutelnou, ostrou a lahodnou chuť. Skvělé zakončení večera.