Hubnutí je někdy nezbytné

Obezita není sprosté slovo, i když by být mělo. Podléhá jí stále více lidí, a dokonce i školou povinných dětí. Životospráva mnoha našinců je na katastrofální úrovni. Valná část Čechů se živí hlavně u stánků s rychlým občerstvením, respektive si dopřávají vydatnou domácí stravu. Na tom by nebylo vyloženě nic hrozného, kdyby se jednalo pouze o manuálně těžce pracující jedince, nicméně tak to není. Valná část nejen české společnosti už pojem „těžká manuální práce“ zná pouze z hodin dějepisu. Většina lidí dnes pracuje u počítače, a to má neblahý dopad nejen na držení těla, ale zároveň se to negativně podepisuje i na hmotnosti.

Řeřicha

Samotná hmotnost je důležitá, avšak pro hubnutí není určující. Vždyť například kulturisti, ale i jiní profesionální sportovci mají hodně kilogramů, nicméně je nich jen minimum tuku. Proto se k určení obezity, případně podvýživy používá BMI kalkulačka. Ta je daleko přesnější než údaje z váhy, jelikož bere v potaz i další proměnné. Proto je dobré se nejen vážit, ale občas si alespoň zkusmo změřit BMI. Mnoho lidí bude možná i dost příjemně překvapeno.

Salát

Vhodné stravování

Když už v BMI vyjde obezita, je potřeba se tomu postavit čelem a začít hubnout. Ubírat na váze se dá hlavně změnou stravovacích návyků. Rozhodně je potřeba zamezit přejídání, které není zrovna nejzdravější. Rovněž je dobré zaměřit se na potraviny, po kterých se přibírá málo, případně vůbec ne. Mezi takové patří hlavně zeleniny, jež neobsahuje víceméně žádné kalorie, takže ji lze sníst hromady a člověk stejně nepřibere. Nicméně se zasytí, což je samozřejmě plus. Velmi dobré jsou i luštěniny. I když ty mají projímavé účinky, je vhodné je jíst, jelikož po jejich konzumaci člověk nemá hlad i několik hodin. Ani maso není potřeba vynechávat. Mělo by se ovem jednat o maso netučné a ideálně rybí. Ovšem i taková drůbež vhodně tepelně upravená je dobrá.

V případě, že by ani takováto omezení nepomohla, je vhodné vyhledat odborníka. Může to být dietolog, je však možné využít i služeb výživového poradce. Je rovněž možné obrátit se i na online poradnu.

Doporučené články