Ještě pračku!

Jak bude vypadat vaše nová kuchyň už máte rozmyšleno, chcete všechny nápady zadat výrobci , aby je odborně realizoval. Tak ještě tu pračku. Jakou ale konečně vybrat? Velký výběr vás spíš mate. Pomůžeme se v tom více orientovat.
květiny na okně.jpg
Kolik místa na ní máme
Tak základem je samozřejmě otázka dostatečného prostoru. Musíme vycházet z našich možností, dispozic naší kuchyně. A dobře měřit! Kolik místa máme na šířku, výšku a hloubku pračky? Nejběžnější šířka i hloubka praček je 60 centimetrů. Obchodníci ale nabízí i užší a kratší varianty – tzv. slim verze.

Umístění a otevírací úhel dvířek
A rozhodneme se plnit pračku předem nebo vrchem? To je hodně důležité. Nesmíme zapomenout na to, počítat s místem na otevírání dvířek! Pračky s předním plněním mají lepší stabilitu a můžeme na ně umístit sušičku. To je samozřejmě výhodnější tam, kde není moc místa a šetříme každý centimetr. Pračky s vrchním plněním zase šetří prostor v přední části, obvykle bývají užší. A šetří naše záda, protože se nemusíme při práci s prádlem moc ohýbat. Také je dobré zjistit, jak velký mají dvířka pračky otevírací úhel. Měl by být alespoň 120 stupňů. Jen tak se nám s pračkou bude dobře spolupracovat při plnění a odběru prádla.

Velikost bubnu
Kapacitabubnu určuje, kolik prádla v pračce v jedné dávce, tedy najednou vypereme. Nejčastější je ta na 5 kilogramů prádla. Taková je vhodná pro dvě osoby, ideálně pokryje jejich potřeby. Pro rodinu o čtyřech členech je nejvhodnější kapacita na 7 až 8 kilogramů prádla. Vyrábí se také modely s menší (3 kg) nebo naopak větší (až 12 kg) kapacitou.
osuška v pračce.jpg
Otáčky při odstřeďování a hlučnost
Běžně prodávané modely praček dosahují při režimu odstřeďování 700 až 1800 otáček za minutu. Od toho se samozřejmě odvíjí účinnost odstředění. Více otáček znamená více sušší prádlo ve finále praní. Více otáček ale může znamenat též vyšší hlučnost. Té se vyhneme, pokud si vybereme pračku s tichým provozem (například technologií Zen).

Energetická třída pračky
V dnešní době lze v našich obchodech zakoupit modely energetické třídy A+ a vyšší. Vysoká energetická třída kombinovaná s technologií „šestý smysl“ nám může ušetřit až 70 procent vody a energie.

Ovládání, programy a funkce
Pokud nechceme při každém nastavování programu pračky pročítat manuál, vybíráme model s přehlednými ovládacími prvky (srozumitelnými obrázky a symboly). Můžeme si vybrat z celé řady programů a funkcí. Uvažovat ale, který se nám hodí, zda ho při praní využijeme. Šikovné programy se sami na začátku praní postarají o optimální nastavení všech potřebných parametrů.

Doporučené články