Čistota a zdraví při vlastnění jakéhokoliv typu vzduchotechniky.

O vzduchotechniku je třeba se starat. Má sice za úkol udržovat váš byt nebo dům v chladu, pokud se jedná o klimatizaci, nebo má za úkol odvětrávat vzduch, který nechcete, aby se vám šířil dále bytem. Jedná se tedy zejména o různé pachy při vaření, pachy ze záchodu a tak dále. Jak poznáme, že je třeba nechat naši vzduchotechniku vyčistit?

Prvním znamením může být, že se vám na několika místech v bytě začínají tvořit nánosy prachu, které dříve bývaly v mnohem menším množství. To samo o sobě může být způsobeno i jinými událostmi. Třeba fakt, že jsme si pořídili nový koberec, který pouští hodně částeček může způsobit nadprůměrné tvoření prachu.

klimatizace

Prach sám o sobě se vám pak začne dostávat i do dýchacího systému. To může negativně ovlivnit osoby s alergiemi, nebo astmatem. Když máte pocit, že se vám doma hůře dýchá, rozhodně neváhejte a nechejte si provést dezinfekci vzduchotechniky. Ne jenom že vás zbaví nečistot, které se za ty roky používání nanesly do jejich trubic, ale také vás ochrání před případným tvořením škodlivých bakterií, které by pak mohly způsobit zdravotní potíže.

Dezinfekce je důležitá hlavně po světové pandemii. Všichni jsme byli nuceni být doma, takže zanášení vzduchotechniky bylo mnohem větší, než za normálních okolností. Dezinfekce by měla provádět pravidelně v prostorech, kde se nachází více lidí na jednom místě bez možnosti cirkulace čerstvého vzduchu. Jedná se hlavně o kanceláře, nebo jiné pracovní prostory určené pro podnikání. Kumulace velkého množství lidí způsobí to, že se nám vzduchové ventilace zanáší o dost rychleji a je tedy o to důležitější se snažit je držet v čistotě, aby nedošlo k zbytečným respiračním potížím.

panelák s klimatizacemi

Pokud máte pocit, že by vaše vzduchová ventilace mohla být nějakým způsobem znečištěna, neváhejte zavolat odborníky, kteří vám hned ulehčí dýchaní v uzavřeném prostoru. I když si myslíte, že vy osobně nemáte potíže s vaší vlastní ventilací, ale dlouhou dobu se na ni nikdo nepodíval, ihned také kontaktuje odborníky. Prevence je lepší než řešit potíže později.

Doporučené články