Vlastní pes i přes alergii

I přes fyzické utrpení, někteří milovníci zvířat nechtějí být odrazeni od snu mít svého psa. Speciální plemena, důležitá pravidla chování a léky umožňují mít domácí zvířata i při alergii.
Osoby trpící alergiemi, nejsou, v rozporu se všeobecným předpokladem, přecitlivělé na zvířecí chlupy, ale na látky vyvolávajícím alergii (alergeny) v srsti, slinách, moči a výkalech domácích zvířat. Problémem může být i samotná srst, protože na ní jsou uloženy alergeny, ty se přenáší se vzduchem a zůstávají na nábytku, podlaze a v celé místnosti. To samo o sobě nemusí být překážkou.
pudl s míčkem
První věc, kterou byste měli absolvovat jako alergik před pořízením psa, je zajít za imunologem, se kterým proberte, jak citlivě reagujete, jak vaše příznaky vypadají, zda hyposensitizace nebo léčba antihistaminiky dává smysl, a zda je ve vašem případě ospravedlnitelné vlastnictví psa. V dalším kroku je výběr vhodného plemene.
knírač na louce

Tato psí plemena jsou vhodná pro alergii na psí vlasy

 
Při výběru správného plemene pro alergiky neklaďtehlavní požadavky na vzhled a velikost. Zaměřte se hlavně na to, do jaké míry zvíře v prostředí šíří své alergeny. Dlouhosrstá plemena často pelichají méně než některé rasy s krátkou srstí. Zvláště nízké podráždění způsobují plemena, která mají malou nebo žádnou sezónní změnu srsti. Srst těchto psů musí být pravidelně upravována, což může být provedeno s malým zatížením na kadeřníka. Tato plemena jsou považována za přátelská k alergikům:
●     knírač a knírač velký
●     pudl
●     havanský psík
●     portugalský vodní pes
●     kříženec pudla a zlatého retrívra nebo labradora spojují dobrou povahu rodinných psů s nízkoenergenními vlasy pudla. Musejí také pravidelně chodit do kadeřnictví.

Proveďte test

Bude vaše alergie tolerovat psa v každodenním životě? To je to, co zjistíte, například, pokud se staráte o psa přátel nebo rodinných příslušníků během dovolené. Domácnosti se psem často navštěvujte, zkuste si najít brigádu v psím útulku. Prošli jste testem? Pak můžete brzy vyhledat svého čtyřnohého přítele.

Tipy pro alergiky, kteří si pořídí psa

●     Kartáčujte svého psa jednou nebo dvakrát týdně, nejlépe venku, tak volné vlasy a chlupy nezůstanou v obývacím pokoji.
●     Nechte svého psa pravidelně profesionálně umýt a holit, uvolňuje to také volné chlupy a alergenní látky.
●     Ložnice a možná i vaše pracoviště (nebo hobby místnost) by mělo být tabu pro čtyřnohé přátele. Mějte dveře v těchto místnostech zavřené. Tak můžete vytvořit místa, kde si váš imunitní systém odpočine na několik hodin.
●     Se psem si hrajte pořádně venku, pes při tom ztrácí hodně chlupů.
●     Kupte si vysavač pro zvířecí chlupy s mikro-alergickým filtrem a vysávejte alespoň dvakrát týdně. Speciální pozornost věnujte i čalouněnému nábytku, kobercům, psímu lůžku a sedacím soupravám.
●     Pravidelně čistěte deky a hračky (nejlépe venku).

Doporučené články